main_banner_large.jpg

SmíchOFF 2015

Tak. Po roční pauze je tu zase moje samostatná tvorba. První nominační závod Českého poháru v lezení na obtížnost dospělých a mládeže se uskutečnil v Praze, v lezeckém centru SmíchOFF. Vnější impuls zafungoval a já se rozhoupala k tomu, vytvořit si další vlastní sestřih. Čtete dále v článku...
Web_prolezeni_10.jpg

One Woman Show

aneb jak natočit dokument ze závodů v jednočlenném štábu
 
Rok se s rokem sešel a máme tu další video z mé dílny. Nevím, zda se tomu dá říkat dílna, možná by to mělo být spíš video z domečku. Ale postupem času si člověk vytváří a zvelebuje podmínky pro svou práci, tak bychom to už i mohli dílnou nazvat.
 
Právě uklizená pracovní plocha u počítačového stolu se už nehemží kabely a technologickými pomůckami, náhledový monitor si v klidu odpočívá a grafická karta v pracovní stanici pomalu chladne. To jsou pro mě první známky toho, že práce je hotová. Na nejmenovaný server doputovalo video, jehož výrobou jsem trávila posledních 14 dní. Doma po práci, i na cestách za ní, jsem každou volnou chvíli vložila do výroby tady té věci. Věci, kterou jste už možná shlédli a možná si jí teprve pustíte. Jak ale taková věc vznikne?
 
Za normálních okolností si někdo najme a zaplatí štáb a jednotliví členové společně vytvoří video, či film. Režisér má myšlenky, představy a příběhy, které chce vyprávět. Kameramani (pro náš případ alespoň dva) chtějí natočit krásné obrázky, které by ty příběhy mohly vyprávět. Na to mají kamery. Zvukař se postará o to, aby všechno hezky hrálo a slova mohla promluvit na diváka. Střihač ze všech kousků vytvoří jeden celek a grafik zpracuje informace do vizuální podoby. To by možná mohl být takový základní štáb. Tak to ovšem nefunguje v případech, kdy vás o zpracování dokumentu poprosí váš kamarád a nemáte zrovna k ruce žádné dobrovolníky, kteří by vám pomohli. Tak nezbývá, než si sestavit jednočlenný štáb, využít některých bonusů v zaměstnání a jít si pro radost natočit další film (Radost vás ale po čtvrthodině visení v sedáku s kamerou na krku přejde.).
 
S plnou polní (profi kamera, malá kamera na celečky a časosběry, zrcadlovka s objektivy, bezdrátový mikrofon, světlo, noťas a pár dalších krámů) se rozbaluji v prodejně lezeckého centra Smíchoff. Chystám se na start. Kvalifikace se pomalu blíží a mě čeká spousta práce. Nachystám kameru na časosběr a celkový pohled. Pak připravím zrcadlovku a velkou kameru, jak ji s oblibou titulují mí žáci (já preferuji poetické označení Sony HXR-NX5), a vyrážím sbírat materiál. Pravda je, že jeden člověk na obsluhu dvou kamer (vlastně tří) nestačí. Proto jedna dosluhuje po dvou hodinách, když jí dochází baterka. Pak už nemám čas se o ní jakkoliv starat. Ale zuřivě se nevzdávám a střídám kameru se zrcadlovkou, podle toho, co zrovna potřebuji zaznamenat. Když chce člověk natáčet, potřebuje stroj, se kterým může pracovat - přeostřovat, ovládat zoom, clonu, závěrku a hafo dalších věcí. Zrcadlovka vám sice díky optice vykouzlí nádherné záběry, ale ovládat se to nedá (pokud nemáte hromadu moderních a drahých udělátek). Na pořádnou práci muší béjt pořádné stroj, takže kamera. Ale když si chcete udělat pěkný záběr, kde nemusíte přeostřovat nebo clonit, zrcadlovka se hodí.
 
Tak si točím a točím. Pak mě Honza Zbranek vypouští na horní lávku, abych nachytala pěkné záběry lezců shora. V celém prostoru se ale na všem nachází tak tři milimetry silná vrstva usazeného magnézia, které je zanedlouho i na mně a veškeré technice. Také neustále shora sněžím magnézium na závodníky a obecenstvo. Když se však chci vrátit zpět do haly, zjišťuji, že mě tam nahoře Honza zavřel. Hrome! Na druhou stranu si ale zase můžu vychutnat několik volných minut sluníčka na střeše haly.
 
Po kvalifikacích obcházím po stěně jako mlsný kocour, který loví myši. Jenže já lovím rozhovory, což je vždy práce složitá. Lidé se totiž často stydí, obzvlášť mlaďoši a nejvíce mladé slečny. Ale podaří se mi nakonec nachytat dostatečné množství materiálu a tak si pak urvu chvíli na zblajznutí několika toastů, na doplnění energetického základu pro další práci.
Před finále zkoumám možnosti pro natáčení. Plošina je nepoužitelná, nezbývá, než se zavěsit na vhodné místo do stěny. Ale pracovní sedačku nemám, tak to musím přetrpět v sedáku. Vyberu si vhodná místa, natočím něco z izolace a pak hurá, pomalu se blíží čas startu finále.
 
Finálové klání však zavání problémy. Abyste měli vhodný materiál pro dokument, potřebujete mít natočené lezce v cestách jak v záběrech celkových, tak i detailech. Což se ale na jednu kameru dělá dost těžko i když leze pouze jeden závodník. Normálně je třeba snímat pokus v cestě na kamery dvě. A abych toho já neměla málo, lezci i lezkyně měli lézt finálovou cestu zároveň. Bezva. Jak to tedy udělat? Tak jsem si stanovila nějaký hrubý systém pro natáčení. Ve spodních částech cesty si natočit nějaké detaily a pak spíš držet celky. Občas udělat nájezd, odjezd a podobně. Systém pěkný, ale samozřejmě vám stále hrozí to, že vám závodník či závodnice naprosto nečekaně v cestě vystoupí z detailního záběru. Což je špatně pro záznam, protože není vidět, ve kterém místě lezec spadl. Pak se také může stát, že zatímco, točíte lezkyni v jedné cestě, lezec v druhé spadne dřív, než se dostanete k tomu, natočit s ním pár obrázků. A to co nenatočíte si pak ve střižně nevymyslíte.
 
Tak si tak visím ve stěně, nohy mi mrtví, zuřivě točím finalisty. Ale štěstí stojí  při mně a podaří se mi natočit všechny podstatné záležitosti. Ani nevím, jak jsem to vlastně dokázala. Na konec ještě pár rozhovorů s vítězi, pobalit se a vyrazit na cestu domů.
 
To ale ještě není konec. Pak jsem si materiál prošla, postříhala, vymyslela grafiku, vyhrabala vhodnou hudbu pro nekomerční užití (autorům by se slušelo poděkovat, takže velmi děkuji), vyřešila několik technických problémů se softwarem (když si zaplatíte software, který trpí výrobními vadami, tak vás to zkrátka naštve), barevně vše zkorigovala a zvukově smíchala. A když dopisuji tento řádek, video je asi dvě hodiny připravené pro premiéru. Grafická karta vychladla a snímek už se zahřívá na serverech nejmenovaného provozovatele pro první diváky.
 
Doufám, že se dílko bude líbit, že potěší nejedno lezecké oko a připomene atmosféru parádního víkendu.
 
 
Monika Brkalová
www.slowprint.nolimit.cz
 
Poděkování Střední umělecko průmyslové škole v Bechyni za zapůjčení techniky.
 
Použité hudební skladby:

"Our Hearts Have Been Misplaced in a Secret Location (Instrumental)"
Uniform Motion (FRA)
www.jamendo.com/en/track/899237
Album OFPS Instrumental

CC licence BY


"Pangea"
Professor Kliq (USA)
https://www.jamendo.com/en/track/443379
Album Community service II

CC licence BY-NC-SA


"Our Eyes Are Blue"
mindthings (FRA)
https://www.jamendo.com/en/track/96680
Album Above Everything

CC licence BY-NC-SA
12.05.2015 00:20:18
slowprint

Návštěvnost

Foto týdne

Foto týdne

Foto týdne

Wallpaper týdne

Wallpaper týdne

Wallpaper týdne

Saranče

Kamarádské weby

b13[1].jpg
glasses_fb[1].jpg
Aktualizace 9.11. 2015 Jack Slowprint
Optimalizováno pro rozlišení 1600 x 1200
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one